کنسرت گروه کوبه ای و اصیل داروگ(به مناسبت پنجاهمین سالگرد آغاز روابط دیپلماتیک ایران و کره جنوبی)

هرچند کارشناسان تاریخ بر پایة اسناد و مدارک مستند پیشینة روابط ایران و کرة‏جنوبی را به هزاران سال پیش تخمین زده‏ اند، ولیکن آغاز روابط دیپلماتیک دو کشور در تاریخ معاصر به اکتبر ۱۹۶۲ برمی‏گردد. با توجه به اینکه پیشینة روابط دو کشور در سال ۱۳۹۱ به نیم قرن رسید، سفارت جمهوری اسلامی ایران در سئول با همکاری سازمان‏های فرهنگی دو کشور ـ از جمله بنیاد فردوسی ایران ـ مجموعه برنامه‏هایی را زیر نام جشن‏های پنجاهمین سالگرد آغاز روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کره سامان داد. با توجه به رویکرد فرهنگی حاکم بر این برنامه‏ها گروه‏هایی هنری از ایران برای شرکت و هنرنمایی برگزیده و به کشور کره اعزام شدند که گروه موسیقی داروگ سبزوار یکی از آن‏ها بود. حضور گروه داروگ در بازه‏ ی زمانی چهاردهم تا بیست و سوم مهرماه با برنامه‏ های فرهنگی دیگری نیز در کره مصادف شد که جنبة بین‏ المللی داشتند و به همین خاطر گروه داروگ توانست بخشی از هویت فرهنگی جامعه‏ ی ایران را به نیکی به جهانیان معرفی کند. گروه داروگ را در این سفر 

حمیدرضا سیدنیا (سرپرست گروه و نوازندة دف و سنتور)،

سعید سیدنیا (نوازندة عود و سه‏ تار)

احسان نادریان (نوازندة دایره و دف)

مجیدنقیبزاده (نوازندة ضرب باستانی و دف)

همراهی می‏کردند.

گزارشی چکیده از حضور پررنگ گروه موسیقی داروگ:

۱ـ جشنوارة فرهنگی اسلامی (۱۵ مهرOct,06/)

Islamic Culture Festival

این جشنواره با همکاری شهرداری و مرکز دهکدة جهانی سئونگ‏بوک در شهر سئول برگزار شد و افزون بر سفارت کشورمان گروه‏های فرهنگی بسیاری از کشورهای اسلامی دیگر نیز در آن شرکت کردند. در این جشنواره جدا از برپایی غرفة صنایع دستی و غذای سنتی کشورهای اسلامی، گروه‏های هنری هر یک از کشورها نیز به بازنمایی گوشه‏هایی از فرهنگ خود پرداختند. گروه موسیقی داروگ نیز اجرایی در دو پرده داشت که پردة اول حاصل هم‏نوازی عود، تمبک و دف بود. اما پردة دوم شامل دف‏نوازی چهارنفره  با همراهی حسین یاراحمدی ـ عکاس و فیلم‏بردار مستندساز گروه ـ بود. قطعات اجرایی گروه داروگ در این جشنواره شامل قطعه‏ هایی از ساخته‏ های خود گروه (حمیدرضا سیدنیا) و تصنیف‏های قدیمی و اشعار محلی خراسانی بود. اجرای تصنیف‏های محلی شور و هیجان حاضران را به شدت برانگیخت و باعث شد که برخی از گروه‏های حاضر در جشنواره با اجرای رقص‏های بومی خود گروه داروگ را همراهی کنند.

۲ـ جشن فرهنگی پنجاهمین سالگرد آغاز روابط دیپلماتیک (۱۶ مهرOct,07/)

این جشن با همکاری شهرداری منطقة گنگ‏سئوی سئول و انجمن فرهنگی کره در مرکز فرهنگی این منطقه برگزار شد. نزدیک به چهارصد تن از شهروندان کره‏ای، شماری از مقامات بلندپایة پارلمانی، مدیران، قهرمانان ورزشی و … در این جشن حضور داشتند. دو سخنران اصلی این جشن سفیر جمهوری اسلامی ایران و نمایندة پارلمان کره از منطقة گنگ‏سئو بودند. نمایش گروه‏های هنری و نمایشگاه‏های هنرمندان ایرانی نیز از بخش‏های جنبی این نشست بود. گروه موسیقی داروگ نیز اجرایی در دو پرده داشت که بخش اول در قالب هم‏نوازی سه‏تار، سنتور، دف، دایره و تمبک شامل تصنیف وطنم ایران با شعری از مهدی چشمی و آهنگ‏سازی حمیدرضا سیدنیا و تصنیف صبح بیداری با شعر آرش آراد و آهنگ‏سازی حمیدرضا سیدنیا و سپس چند قطعة بی‏کلام در قالب دف‏نوازی گروهی همراه با عود و یک تصنیف محلی خراسانی بود. اما در بخش دوم با پیوستن یکی از خوانندگان مشهور کره قطعة محبوب مردم کره با نام آریرنگ اجرا شد که تشویق پیاپی حضار را به همراه داشت.

۳ـ آیین فرهنگی ایران در دانشگاه کاچان(۱۹ مهرOct,10/)

این نشست در دپارتمان آسیای دانشگاه کاچان و با هدف معرفی فرهنگ ایران به استادان و دانشجویان این دانشگاه برگزار شد. از آن جایی که این برنامه با روز بزرگداشت حافظ مصادف شده بود، آثار ارائه شدة هنرمندان ایرانی در این نشست نیز رنگ و بوی شعر و زندگی این شاعر نام‏دار ایرانی را به خود گرفته بود و گروه موسیقی داروگ نیز به اجرای آثاری بر پایة غزلیات حافظ پرداخت.

۴ـ همایش بررسی روابط فرهنگی ایران وکره دردانشگاه هانیانگ (۲۰ مهر/ ۱۱Oct,)

این همایش در دانشکدة باستان‏شناسی دانشگاه هانیانگ برگزار شد و افراد متعددی در آن به ایراد سخنرانی پرداختند که از آن جمله عبارت بودند از: پروفسور لی هی‏سو دربارة ۱۵۰۰ سال رابطة دوستانة ایران و کره، آقای معصومی‏فر، سفیر ایران در کره دربارة پایبست‏های ارتباطی دو کشور در زمان معاصر، دکتر جئون دربارة مبادلات موسیقایی ایران باستان و کرة جنوبی، دکتر گیم دربارة تأثیرات فرهنگ ایرانی و کره‏ای بر یکدیگر و میثم موحدفر، رئیس هیأت مدیرة بنیاد فردوسی دربارة شاهنامة فردوسی. اجرای گروه موسیقی داروگ نیز از بخش‏های جنبی این برنامه بود. در بخش اول این اجرا که شامل سازهای سه‏تار، سنتور، دف، دایره و تمبک می‏شد، تصنیف‏های وطنم ایران و صبح بیداری به همراه چند قطعة بدون کلام (در قالب دف‏نوازی و عود) و یک تصنیف محلی خراسانی اجرا شد. اما در بخش دوم آوازی از مقدمة شاهنامه توسط مجید نقیب‏ زاده با همراهی عود به صورت پرده‏ خوانی اجرا شد. در این برنامه ساز سنتور مورد استقبال مردم کره قرار گرفت.

۵ـ جشن دیپلماتیک پنجاهمین سالگرد آغاز روابط سیاسی (۲۰ مهر/ Oct,11)

مرکز فرهنگی یئوکسام واقع در منطقة کانگنام سئول که در همسایگی خیابان تهران قرار دارد، عصر روز بیستم مهر میزبان چهل سفیر، دیپلمات خارجی، مقامات و مسئولین علمی، فرهنگی و اقتصادی کره بود تا این جشن فرهنگی را به تماشا بنشینند. این برنامه که با همکاری انجمن اساتید بین‏المللی برگزار شد، با سخنرانی آقای معصومی‏ فر، سفیر ایران در کره و آقای سویون شیم، مدیر کل امور خاورمیانه و آفریقای وزارت امور خارجه و تجارت خارجی کرة جنوبی همراه بود. از جمله بخش‏های جنبی این نشست اجرای زیبای گروه داروگ بود که خاطره‏انگیزترین لحظه‏های حضور گروه را در کره رقم زد. در این بخش ابتدا یک گروه کره‏ای سه‏ نفره شامل دو خانم و یک آقا با ساز بومی کایاکوم به اجرا پرداختند و سپس گروه داروگ نیز برنامه‏ا ی مشابه برنامه‏ های قبلی خود را اجرا کرد. اما در پردة سوم دو گروه به هم پیوستند و با وجود تمرین اندک و جنبة بداهة کار جلوة زیبایی از همکاری و به هم پیوستگی فرهنگی دو کشور را به نمایش گذاشتند. این برنامه با گفت‏گوی سازهای کوبه ‏ای آغاز شد و سپس با هم‏نوازی کایاکوم و همراهی عود با این سازها و اجرای قطعة آری‏رنگ با تنظیمی جدید ادامه یافت که به شدت مورد استقبال حاضران قرار گرفت. اجرای مشترک دو گروه در این بخش بر مبنای ریتم و ظرفیت‏های بالای ساز عود برای همراهی با ملودی‏های کره‏ ای استوار بود.        

۶ـ شب ایرانی در مرکز فرهنگی و موزةآرام‏نوری شهر ایل‏سان(۲۱ مهر/ Oct,12)

این برنامه که به همت انجمن فرهنگی کره ترتیب داده شده بود، در فضای باز مرکز فرهنگی و موزة آرام‏نوری برگزار شد و تنها اجرای گروه داروگ در خارج از شهر سئول بود.

۷ـ جشنوارة دهکدة جهانی ایتوان (۲۲و۲۳ مهر/ Oct,13&14)

Itaewon Global Village festival 2012

ایتوان که دربردارندة منطقة مهاجران و خارجیان شهر سئول است، هرساله میزبان جشنواره‏ای به همین نام است که با گردهم‏آیی بزرگ هنرمندان کشورهای گوناگون بستری ارزنده برای بازنمایی درخور فرهنگ‏های سرتاسر جهان فراهم می‏سازد. این جشنوارة جهانی از روز ۲۱مهر (۱۲ اکتبر) آغاز شده بود که کاروان ایرانی خود را در دومین روز برگزاری به آن رساند. گروه داروگ در این جشنواره دف‏ نوازی سه ‏نفره در فضای باز داشت و به اجرای تصنیف‏های قدیمی و محلی پرداخت.

اجرای مشترک گروه داروگ با هنرمندان کره ای، قطعه “آریرنگ” بخش اول

اجرای مشترک گروه داروگ با هنرمندان کره ای، قطعه “آریرنگ” بخش اول